“Yüzde 100 çiğ beslenerek sağlığınıza kavuşun”

Raw Vegan Culinary Art İnstitute

“Yüzde 100 çiğ beslenerek sağlığınıza kavuşun”

4 September 2019 Kategorilendirilmemiş 0
“Yüzde 100 çiğ beslenerek sağlığınıza kavuşun”

Röportaj 21 Temmuz 2017

Haber
Pınar Gül Tarhan

Türkiye’de ilk kez İzmit’te kurulan yüzde 100 çiğ beslenme yoluyla sağlıklı kalabilmenin adresi Detoks Cafe’nin dünyaca ünlü şefi Mehmet Ak, başarı hikayesini gazetemizle paylaştı

İzmit Tepecik Mahallesi Hamdi Açan Sokak Acısu Parkı No:3 adresinde yaklaşık bir ay önce açılarak İzmit’e renk katan Detoks Cafe, tamamen çiğ beslenme yoluyla sağlıklı günlerin kapılarını aralıyor. 3 binden fazla lezzeti masaya seren Detoks Cafe tüm ürünlerinin çiğ olmasıyla dikkat çekiyor. Dünyaca ünlü Şef Mehmet Ak, Detoks Cafe işletmeciliğini üstlenen eşi Merve Ak ile birlikte eşsiz tatlarını İzmitlilerle tanıştırıyor. Çocuk yaşlarda mutfağa giren ve bir daha da hayatı boyunca mutfaktan çıkmayan Mehmet Ak, 125 kilo iken 9 ayda 55 kiloyu nasıl verdiğinin formülünü de gazetemize anlattı. Hayatı boyunca dünya mutfaklarında çalışan ve başarısını da birincilik ödülleriyle taçlandıran Şef Mehmet Ak, tamamen çiğ olarak servis edilen yemeklerindeki lezzetin sırrını, Kartepe’de de şubesi bulunan kendi kurduğu Raw Food Çiğ Beslenme Akademisi’ni gazetemizle paylaştı.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Mehmet Ak kimdir?

Kartepe Arslanbey’de dünyaya geldim. 2005 yılında Amerika’da kurularak dünyada hızla yaygınlaşan Raw Food Çiğ Beslenme Akademisini kurdum. 2010 yılında Türkiye şubesini Kartepe bölgesinde hizmete soktum. Türk damak tadına hitap eden yüzlerce tarif geliştirdik ve bunu da öğrencilerimle paylaşmaktayım. Kuruluşundan bu yana 1100’den fazla öğrenciye eğitim verdik ve onlarca kısa work-shoplar yaptık. Şimdi de eşimle birlikte Detoks Cafe’yi açtık. İşletmeciliğini eşim üstleniyor. Burada misafirlerimizi 3 binden fazla lezzetle tanıştırabiliyoruz.

ÇOCUKLARLA OYNAMAK YERİNE MUTFAĞA GİRDİM

Mesleğe nasıl giriş yaptınız?

7 yaşındayken mantar toplardım. Anne mantarları yaparken ben mutfakta onu izlerdim. Benim mutfağa bağlılığım o yıllarda başladı. İlerleyen yıllarda patates soyayım, turşu yaparken, salça yaparken yardım edeyim isterdim. Çocuklarla oynamak yerine mutfağa girerdim. Yaz tatillerinde lokantalarda çıraklık, komilik yaptım. Çay ocaklarında çalıştım. Askerden sonra uluslararası gemilerde aşçı olarak çalıştım. New York’tan Chicago’ya geldim. Orada İtalyan restorana girdim. Yıllarca böyle çalıştım.

pro-şefler

64 RESTORAN İÇİNDE 1’İNCİLİK ÖDÜLLERİ ALDIK

1986 yılında Türkiye’ye geldim. İstanbul Beyoğlu’nda dönerci İsa amcadan tavuk döner öğrendim. Türkiye’de hiçbir yerde onun gibisi yok. Sonra Mudanya İskelesi’nde yer kiraladım. Bodrum’da turizmde çalıştım. Tavuk döner orada tuttu. Hemen bir mekan kurduk. Derken 4 lokantaya çıkmışız. 2001 yılında vakit buldukça kişisel gelişim programlarına katıldım. 2002’de Chicago’da 64 restoran kuruldu. Biz o yıllarda 64 restoran içinde 1’incilik ödülleri aldık. Senede 6 defa San Francisco’ya gittim. Ben o dönem 125 kiloydum. Çiğ beslenmeden haberim yoktu. Zenci bir hanım var dediler. Detoks varmış, sağlıklı beslenme, çiğ beslenme varmış. Gel dinle dediler. Programa katılım 145 Dolar.

BEFORE-AND-AFTER

TAM 9 AYDA 55 KİLO VERDİM

Kilolarımdan kurtulmak istiyorum dedim. Bir aşçıbaşı düşünün, çiğ beslenecek ve detoks yapacak. Program bittiğinde o büyük değişimi hissettim. Sonra bunun okuluna gittim. Orada aldığım eğitimle diğer hocalara da gittim. İnsanları gerçekten kanserden kurtaran beslenme teknikleriyle gönüllü olarak çalıştım. Kendimi geliştirdim. Lokantalarımı kapattım. Bir tanesini tuttum. Bardaki içkileri lavaboya döktüm, pişirme ekipmanlarını hibe ettim. Orayı tamamen bir akademi aynı zamanda restoran ve kafesi de bulunan bir yer haline getirdim. İnanılmaz kalabalık. İlk başta hiç elemanım yokken 25 elemana kadar çıktık. Bu arada 9 ayda tam 55 kilo verdim. Kendimi yüzde 100 çiğ beslenmeye çevirdim.

web-sitesi-sef-ak-giriş

ÇİĞ BESLENME AKADEMİSİNİ KURDUM

Ben kendime program belirledim. Adam başı diyelim 1000 Dolar. Bir ay boyunca yemeniz içmeniz her şey bana ait. Pazar günleri yapıyorum. Benim programlarım 15 kişiden 50 kişiye çıktı. Her gelen yanında iki kişi getirmeye başladı. Eleman sayım 25 oldu. 2010 yılında Türkiye’ye geldim. 100 dönüm araziyi satın aldım. Depremden sonra bir soğukluk oldu ve biz buradan gittik. 5 yıl hiç uğramadık. Türkiye’ye gidelim diye eski eşime yalvardım. Bu anlaşmazlık yüzünden eşimden ayrıldım. 2010 yılında geldim. Raw Food Çiğ Beslenme Akademisi adında bir şirket kurdum. Sonra Kartepe’de şubesini açtım.

BİZ NE YERSEK OYUZ ASLINDA

Detoks’u diğerlerinden ayıran özelliği nedir?

İzmit’e renk katalım dedik. Yeni bir kafe ilave etmek istedik. Şu anda beslenme konusunda kendi fikirlerimizi aşkla masaya serelim istedik. Öğrenciye de aileye de hitap etsin istedik. Bir yeren başlamak gerekiyorsa doğru yer burasıymış dedik. Ben ne yesem de arınsam? Pancar böbreklerin bir numaralı dostu. Kanı temizliyor, ödemleri atıyor. Yıllardır araştırıyorum. Biz ne yersek oyuz aslında. Daha çok sıvılara gidelim istedik. Halka ineyim dedim herkes gelsin istedim. İki kişi çalışıyoruz. Uygun fiyatlar yaptık. Tüm Kocaeli’yi davet ediyoruz. Zengini de fakiri de sağlıklısı da sağlıksızı da gelsin istiyoruz. İlla sağlıksız olmanız gerekmiyor. Detoks demek önceden önlem almak demek. Hayvanlara karşı da sevgi saygı var. Katliam yok. 12 yıldır et yemiyorum. Yumurta da peynir de yemiyorum. Ne mineral eksikliğim var ne protein. Konservemiz hiç yok. Buğday, mısır, süt ve süt mamulleri yok. İyileşme görülebilmesi için 3 günlük terapiye giriliyor. Detoks Cafe’nin diğerlerinden farkı burada yenilen içilen her şeyin sizi arındırıyor olması.

20170703_125127

En tercih edilen ürünlerinizi sayabilir misiniz?

Daha çok keten ekmeği, tatlılar, mantar dolması, lazanya, juice tercih ediliyor.

yemek-halinde - Kopya

BURASI SADECE KAFE DEĞİL

Danışanlarınızdan nasıl tepkiler alıyorsunuz?

Henüz 1 ay oldu açılalı. Devamlı müşterimiz var. Detoks Cafe sadece kafe değil. Vegan olsun, vejetaryen olsun sağlıklı olmak isteyen birçok kişiye hitap ediyoruz. Türkiye’de ilkiz. İzmit için de ilkiz.