PİŞMELİMİ PİŞMEMELİMİ!

RAW VEGAN GLUTENSİZ ÇİĞ BESLENME MUTFAK AKADEMİSİ

PİŞMELİMİ PİŞMEMELİMİ!

26 Haziran 2017 BESLENME EĞİTİMLERİ ÇİĞ BESLENME RAW FOOD OKULU VEGAN MUTFAK 0

Raw food yani çiğ beslenme ABD ve Avrupa’da hızla yayılan bir yaşam tarzı. Türkiye’de de taraftar bulan çiğ beslenmeyi ABD’de eğitim alan şef Mehmet Ak anlattı

Vücudun tanıdığı, bildiği, sindirebildiği yemekler, çiğ gıdalar. Bu iddianın sahibi çiğ beslenme şefi Şef Mehmet Ak. ABD’de çiğ beslenme üzerine eğitim alan şef Ak, sözlerine şöyle devam ediyor: “Araştırmalara göre sadece yüzde 51 oranında çiğ beslenirseniz, hayat kaliteniz ciddi anlamda artıyor, hastalıktan uzak yaşıyorsunuz.” Living lite raw culinary arts mezunu olan şef Ak, kendisine ait olan Çiğ beslenme akademisinde eğitimler veriyor. Amerika’daki ünlü bir raw food uzmanı olan David Wolfe den Raw Nutritionist sertifikası alan şef Ak, daha sonra Florida’daki Hippocrates Health Institute’a devam etmiş. Buradan da Health Educator sertifikası almaya hak kazanmış. Şef Ak, sitesinde (www.sefmehmetak.com) çiğ beslenme tarifleri ve eğitimler veriyor ve sağlıklı yaşama dair yazılar paylaşıyor. “Yemeklerini pişiren tek canlı biziz ve sadece insanlarda yaygın hastalıklar ve rahatsızlıklar görülür” diyen şef Ak, gıdaların ısıyla buluştuğunda ilk önce enzimlerin öldüğünü, daha yüksek ısılarda ise vitamin ve minerallerin kaybolduğuna dikkat çekiyor. Enzimler de ölmüş olduğundan, vücut pankreas ve karaciğeri daha fazla enzim üretmesi için zorluyor. Halbuki besini çiğ yerseniz böyle bir sorun yok, enzimi zaten içinde… şef Ak’a göre çiğ beslenmeyle yeni tanışılıyorsa, oranı yavaş yavaş arttırmakta fayda var. Yüzde 100 alkali, gıdalar içeren bir beslenme tarzı en ideali.

Süperbesinleri unutmayın
Filizlendirmek için kinoa, karabuğday, maş fasülyesi, siyah mercimek, nohut, bezelye, brokoli tohumları alabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı, keten tohumu yağı, susam yağı ve üzüm çekirdeği yağı kullanabilirsiniz. Rafine şeker yerine organik bal, agave, stevia, akçaağaç şurubu, hurma şurubu gibi alternatifler var. Çiğ badem, ceviz, fındık, çam fıstığı, kaju ve Antep fıstığını kullanmadan önce ıslatın. Yağlı tohumlar arasında en çok kullanılanlar ayçekirdeği, kabak çekirdeği, keten tohumu, susam ve çörekotu. Rafine tuz yerine Himalaya tuzu, deniz tuzu, en başta gelen alternatif ürünler. Arı poleni, deniz yosunları tahin, chia tohumları, gibi süperbesinleri de unutmamak gerekiyor.

Tohumlar nasıl filizlenir?
Baklagil ve tahıl filizleri ‘canlı’ oldukları için, tohumun filizlendirilmemiş halinden, meyvelerden ve sebzelerden 100 kata kadar daha fazla enzim, protein, vitamin, mineral, yağ asitleri ve lif içerir. Yani besin değerleri çok ciddi oranda artar. Filizlendirmek için ilk aşama tohum/ baklagilleri bir gece suda bekletmek. Daha sonra, bir tepsinin içine bu iş için ayırdığınız bezi ıslatıp serin. Üzerine de tohumları dökün. Tohumlar hep ıslak-nemli kalmalı. İkiüç gün içinde filizleneceklerdir.

Vücut dengesini buluyor
Çiğ beslenmenin yararlarının başında vücudun dengeyi bulması geliyor. Yani kilo vermeniz gerekiyorsa veriyorsunuz, almanız gerekiyorsa alıyorsunuz. İmmün sistem ciddi anlamda güçleniyor. Saç, tırnaklar ve cilt güzelleşiyor. Enerji seviyesinde inanılmaz bir artış yaşanıyor, uykuya gereksinim azalıyor. Hormonal denge sağlanıyor. Sindirim sistemi ve kabızlık problemleri ortadan kalkıyor; kronik baş ağrıları, alerjiler, kardiyovasküler ve karaciğerle ilgili problemler azalıyor. Uzun vadede çiğ beslenmenin yararlarını şöyle sıralayabiliriz; zihinsel farkındalık, konsantrasyon, hafızanın güçlenmesi… En ilginci, duygusal yaşamda iyi olma hali, dengeyi ve sakinliği de beraberinde getiriyor.