Çiğ Beslenme Uzmanı

Raw Vegan Culinary Art İnstitute

Çiğ Beslenme Uzmanı

4 September 2019 Kategorilendirilmemiş 0

Şef MEHMET AK

Şef Mehmet Ak Kocaeli’nin Kartepe bölgesinde doğmuş ve 7 yaşında annesine yardım etmek için mutfağa girmiş ve mutfak sanatını ilk olarak annesiyle keşfetmiştir. Şef Ak okuduğu okullarda başarılarına başarı katarak İzmit’in Meşhur Dönercisi Adem Babanında çekirdekten ten yetişen 3 yıllık bir talebesi olmuştur.  Askerden sonra Dünya mutfaklarını keşfetmek isteyen Şef Ak uluslar arası gemilerde aşçılık görevi yaparak uzun seyahatler yapmış çeşitli ülkelerin mutfaklarını öğrenme şansına sahip olmuştu. Daha sonrada 1983 yılında usa ya yerleşmiş orada kendi mesleği üzerinde eğitimler almıştır. Chicago hospitality, Food and Beverage instutisinin Gordon Blue felsefesiyle Dünya mutfakları eğitimini tamamlamıştır.

Chicago da 1990 yılında ilk restoranını açan Şef Ak 3 yılda restoranlarını 4 e çıkartmıştır. Sahip olduğu restoranlar  Türk mutfağını en iyi şekilde temsil ederek 2002 ve 2003 yıllarında 8 milyon insanin katıldığı Dünyanın en büyük yemek içmek Festivali olan TASTE OF CHİCAGO festivallerinde iki yıl üst üste 65 Ulasal mutfaklar arasında birincilik ödülü almıştır. Akdeniz ve Osmanlı mutfağının sırlarını keşfeden Şef Ak Çok başarılı bir şef ve iş adamı olarak ülkemizi temsil etmiş ancak yavaş yavaş sağlığını kaybetmeye başlamıştı. Vücut kitle indeksi obezite gösteriyor ve kilosu 70 kilodan 125 kiloya çıkmıştı. Değişik diyetler deneyen şef Ak kilolardan kurtulamıyor aksine yavaş yavaş vücudu büyüyordu. Kolesterolü sınıra gelmiş ve uyku sorunları başlamıştı.

Bir arkadaşının  daveti üzerine katılmış olduğu bir etkinlikte vücut temizliği DETOX programı anlatılıyordu. Yıl 2004 ve Şef Ak değişime hazırdı ve o gece duyduğu her şeyi ilk defa duyuyordu. Hemen karar vererek  28 gün olan Bu programda DETOX yapacaktı.  Program boyunca Şef Ak 9 kilo vermiş bu çiğ beslenme mutfağından  çiğ mutfağa geçiş ne demekti nasıl olurdu hayatım boyunca öğrendiğim  mesleğimi kariyerim ya beni seven müşterilerim onlara ne diyecektim diye düşünürken Şef Ak Kaliforniya’nın yolun tutmuş en büyük üstatlardan ve okullardan bu çiğ beslenme eğitimini alacaktı.

İlk 3 haftalık  eğitimin, Living Lite Culinary Art İnstutisinden almış.  Ve orada Profesyonel şef olduğu için gereken kursları  bitirerek Şef eğitmen olarak sertifikalandırılmıştır. Daha sonra USA daki kanseri çiğ beslenmeyle tedavisiyle tedavi eden Hipocrates Welness Center / Dr Brain Clemtin özel misafir şefi olarak conferanslara katılmış ve oradanda eğitimler almiş olan şef Ak Chigagoya gelerek Raw Gourmets İnternatinonal Culinary art and Hospitality Academisi  ve Cousin,s İnceredible Vitality adı altında kendi  restoranını 2006 yılında açmıştır. Evet hayatı boyunca sağlıklı beslendiğini zanneden şef ak çiğ beslenmeyi keşfedince hiçbir şey bilmediğini anlamakta ve kendini eğitmek yolunda karalıydı.

  • The BodyMind Institutesinde başarılı olarak 3 yıl boyunca aşağıdaki derslerinide alan şef Ak
  • David Wolfe’s Raw Nutrition Certification
  • BodyMind  Nutrition Certification
  • Deepak Chopra – The Future of Wellbeing
  • Genesis – Eating Healthy Professional
  • Genesis – A Taste of Genesis Nutrition
  • Self Hypnosis & Self Awareness Intensive
  • Life Skills for Kids Healthy Eating Education
  • Herbology 1with: Dr Terry Willard
  • Wellness Olympiad

Şimdi ise olağan üstü bir beslenme alışkanlığına sahip olmuş ve eğitimini de almıştı. Kendi hayatında bu kadar farkındalık yaratan bu değişim ve beslenmeyi felsefesiyle tüm dünyayla paylaşmayada kararlıydı.

2005 yılında 7 ay zaman zarfında Çiğ beslenmeyi keşfetme yolunda  inanarak ilerleyen ve eğitimler alan Şef Ak tam 55 kilo vermiş kendi ailesi ve arkadaşları buna inanamıyordu. Çok hafiflemiş ve sanki yeni bir insan olmuştu.

Şu anda Sertifikalı Çiğ beslenme Uzmanı, herbalist, süper foodist ve dilimizde söylediği gibi Diyetisyendir. Şu anda zamanının büyük bir bölümünü Türkiye’de geçiren Şef Ak Kartepe bölgesinde Dünyanın  her yerinden gelen talebelere Çiğ beslenme alanında eğitimler vermektedir.

Ayrıca Organik çiftçilik, vücut Elektriği, topraklanma ve Doğal pınar suyunun önemini de ciddiye almaktadır.  Çiğ beslenmeyi keşfet Kendini keşfet felsefesiyle inanarak ihtirasla eğitime önem veren şef Ak dünya çapında 2500 kadar  şefe sertifikalı şeflik eğitimi vermiştir.