ÇİĞ BESLEN UZUN YAŞA

RAW VEGAN GASTRONOMY EĞİTİMLERİ

ÇİĞ BESLEN UZUN YAŞA

6 Kasım 2019 Kategorilendirilmemiş 0

Şef Mehmet Ak’ın çiğ yemeklerini yiyeceksiniz sağlığı tadıçaksınız

Tamamen doğal çiğ gıda ürünleriyle Kocaeli’nde bir ilk olan La Veranda düzenlenen törenle hizmete açıldı

California`da çiğ beslenme sektöründe uzmanlık eğitimi almış chef eğitmeni Mehmet Ak, gıda mühendisi Ünal Narin`le birlikte ilimizde bir ilk olan La Verenda`yı hizmete açtı. Tamamen çiğ ürünlerin satıldığı işletme Cedit Mahallesi Kavaklar Sokak No:14 adresinde dün düzenlenen törenle açıldı. Çiğ mango pudinginden, iskeke, 21 günde hazırlanan Kamboçya çayından suşamakiye, iskekden çiğ burgere, ithal ve yerli birçok bitkisel karışımdan doğal ballara kadar bir çok ürünü satışa sunan işletmede ayrıca, rafut çiğ beslenme eğitimi de veriliyor.

OYUNCAK İSTEDİ

Çiğ ürünlerin satışa sunulduğu işletmenin açılışı gerçekleştirilen törenle yapıldı. Açılış törenine İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan ve çok sayıda vatandaş ilgi gösterdi. Açılış alanına gelerek vatandaşlarla selamlaşan başkan Doğan`ın ilgisini 4 yaşındaki Sudenaz Dizdar ismindeki bir çocuk çekti. Açılışa annesi Fatma Dizdar ile katılan Sudenaz, Doğan`dan oyuncak istedi. Doğan, çocuğun adresini alarak oyuncak göndereceğinin sözünü verdi.

HERKESİ GÜLDÜRDÜ

Sudenaz`ı yanına alarak kısa bir selamlama konuşması yapan Doğan, hava durumundan bahsedip yağmur yağacağını söylerken, Sudenaz ayakkabılarını göstererek “bak beğendin mi?” diye sordu. Bunun üzerine Doğan, “Çocuk işte ne diyeceği ne yapacağı belli olmuyor, ‘açıkça bırak havayı suyu benimle ilgilen` diyor. Sudenur çok akıllı bir çocuk” dedi. Doğan`ın ismini yanlış telafuz ettiğini fark eden Sudenaz bu sefer de “benim adım Sudenur değil, Sudenaz” şeklinde çıkıştı. Doğan ve katılanlar bu duruma oldukça güldü.

ÜRÜNLERDEN TATTI

Doğan konuşmasına devam ederken Sudenaz bu sefer de Doğan`a elbisesini ve çantasını gösterdi. Doğan bu duruma gülerek, ‘eteğin de güzelmiş` dedi. Sudenaz yine Doğan`a çıkışarak ‘onun adı etek değil elbise` şeklinde cevap verdi. Açılış konuşmasını kısa tutmak zorunda kalan Doğan, kurdeleyi işletme sahipleri ve minik Sudenaz`la birlikte kesti. İşletme sahipleriyle birlikte La Veranda`yı gezen Doğan, çiğ ürünlerden tattı. İşletmenin mutfağını gezen ve personelle sohbet eden Doğan, tamamen doğal ve çiğ olan ürünlere adeta hayran kaldı.

DOĞAN, HAYRAN KALDI

21 günde oluşturulan ve sindirim sistemi ile ruh sağlığına iyi geldiği belirtilen Kamboçya çayını, “Bu kafa yapmaz değil mi” şeklinde espiri yaparak tadan Doğan, çayın biraz ekşi olduğunu belirtti ama tadına hayran kaldığını da sözlerine ekledi. Diğer ürünleri de tadan Doğan, Kocaeliler`e çağrıda bulunarak, “Tamemen doğal, sağlıklı olan bu ürünleri tatmanızı tavsiye ederim. Hem lezzetli hem de organik” dedi. Çiğ ve organik ürünlerin yer aldığı La Veranda`da chef asistanı Zehra Oğuzoğlu`yla birlikte toplam 6 personel görev yapıyor.

NEZİH BİR MEKAN

Doğal ürünleri kadar doğal mekanıyla da dikkat çeken işletmede, bal çeşitleri, bitkisel karışımlar, bitkisel çaylar, çiğ mango pudingi, Kamboçya çayı, suşamaki, iskek, humus, çiğ sarma, çikolatalı puding, çiğ burger, kıraker, badem kurabiyesi ve benzeri ismini dahi duymadığınız ürünler satılıyor. Amerika`da kebap, ızgara gibi ürünlerin yer aldığı 4 lokanta işleten ve aslen İzmit Aslanbeyli olan Mehmet Ak, çiğ ürünlerle ilgili eğitimler aldıktan sonra böyle bir işletme açmaya karar vermiş ve ilk işletmesini Amerika`da açmış.

ÇİĞ YEDİ 50 KİLO VERDİ

Amerika`da hala aynı  hizmeti veren bir okul ve lokantası bulunan Mehmet Ak, kendi memleketi olan Kocaeli`ne de böyle bir hizmeti getirmenin mutluluğunu yaşıyor ve tüm hemşerilerini işletmesine bekliyor. Ak, ayrıca çiğ ve organik ürünler sayesinde yaklaşık 50 kilo  verdiğini belirterek, satışa sunulan ürünlerin kilo sorunu yaşayanlar için birebir olduğunu ifade ediyor. Ak ayrıca, ürün satışının yanı sıra isteyen müşterilerine, kendisi ve Amerika`dan getirteceği eğitmenlerle rafut çiğ beslenme eğitimi vereceğini bildiriyor. Detaylı bilgi için 0543 815 87 01 numaralı irtibat hattını arayabilirsiniz.

DOĞAN, MUTFAĞI GEZDİ

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, işletme sahipleri Mehmet Ak, Ünal Narin, chef asistanı Zehra Oğuzoğlu, mutfak elemanları Meryem Ak, Zehra Ak, stajerler Zübeyde Hanım Kız Meslek ve Teknik Lisesi öğrencileri Yeliz Işık, Melek Öztek ve Büşra Bayram birlikte görülüyor.