BİZİM HİKAYEMİZ

Raw Vegan Culinary Art İnstitute

Hikaye ustamız daha 7 yaşındayken başlıyor. Kartepenin Arslanbey beldesi yeşil vadilerinde mantar toplamayı daha o yaşta öğrenip damak tadına düşkünlüğü başlayan ustamız annesinin yamağı olmuştu. Her ne kadar annesi ona git dışarıda arkadaşlarınla oyna diyorsa da o arka kapıdan gelerek annesini izliyor soğan ve patates soymaya yardım ediyordu. 

Mantar sezonunu takip ederek en erken çıkan çocuklar arasındaydı ve bir sepet yaban mantarıyla dönünce anneside ona hadi o zaman birlikte yapalım sen mantarları kıymaya başla dediğinde dünyalar onun oluyordu. Onun için mutfak bir eğlence ve heyecan kaynağıydı. Orada mutlu oluyor zamanı bile unutuyordu bulaşıklara bile yardım ediyordu. İşte hikaye böyle başladı.. ”Annem benim ustam ve ayrıca mutfak arakadaşımdı” Trabzonlu bir ailenin çocuğu olmaktan her zaman gurur duyan ustamızın annesi büyük bir aileden gelen titiz ve süper yemekler yapan yedirmeyi seven bir anneydi. 

Başarınız için Reçeteniz!

Yıllar ilerlerken piyasada ünlü ustalara çıraklık yaparak bir yandan kendini geliştiren ustamızın en büyük hayali Amerikaya gitmekti. 24 ay bahriye asklerlik görevini Canakkelede tamamladı askerliğnde bile mutfaklarda çalışan ustamız vatanı görevini bitirince hemen kolları sıvadı. Bavulu toplayıp evden çıkarken annesi nereye oğlum diye sorduğunda Anneciğim çok uzaklara gidiyorum ama dönücem diyerek annesinin gözyaşlarını arakada bırakarak yola koyuldu. BAŞARININ SIRRI İNANMAK VE RİSKE GİRMEKTİ bunu biliyordu. İstanbulda tüm gemi şirketlerinin kapısını çalıyor uluslararası gemi arıyordu amacı gemide çalışarak Amerikaya gitmekti.

Uzun süre Türk bandrollu bir gemide aşcı ve zabit kamarotluğu yaptı. Gemi Newyorka ulaşmıştı ve bakıma girmesi gerekiyordu. Geminin bakımı uzun sürdü ve bir gece deniz adamı vizesiyle iki arkadaşıyla birlikte dışarı çıkarak geri dönmediler. Daha kaçışının üçüncü günüydü Manhattan da Cengizhanın Mutfağı isimli bir Türk laokantasında komi olarak işe başladı ve sonra mutfağa kendini atmıştı. Yıl 1981 ustamız hedefine ulaşmıştı ve çok mutluydu. Ucuza çalışıyor ve İngillizceyi öğrenmeye çalışıyordu.

2 yıl Newyork’tan sonra Chicagoya gelerek orada İtalyan, Fransız, Ortadoğu, Mexican, Çin, Japon ve yine Akdeniz mutfaklarında çalışarak kendini geliştirdi ve ilk lokantasını 1990 yılı 15 Mayısta Chicagoda açtı. 2 yılda bir aynı concep üzerinde yeni bir lokanta açarak Frenchise yapma planlarıyla 4 lokantaya kadar çıktı. Ancak kilolar gelmişti askerden sonra 70 kilo olan şefimiz başarılı bir şef ve patron olmuştu ancak kilo tam 125 çıkmıştı.

Dur demesi gerektiğini anladı ve araştırmaya başladı. Koreli bir hanımla evlenmişti 5 çocuk babası olmuş ve istediği her şeye sahip olmuştu ancak mutlu deyildi nasıl oluyorda bir erkeğin sahip olması gereken her şeye sahip olan bir insan mutlu olamıyordu? Araştırmalarını derinleştirince karşısına DETOKS, çiğ beslenme, arınma, vegan beslenme çıkmıştı.

Kilo 125 gece yattığında sabah yorgun uyanıyorsun kolestrol yüksek 2 ayda bir hastalanıp 7-10 gün arası yataklar dasın ve 3 ayda bir giydiğin pantolona sığmıyorsun. Merdiven çıkamıyor ayakkabılarının bağını bağlayamıyor hayata karşı isteksiz ve her zaman yorgunsun. Kara çay ve kara kahveyle ayakta kalarak günlerin geçmeyeciğini anlamış DETOKS yapmaya karar vermişti.

4 Haftalık bir DETOKS programına katılarak 9 kilo vermişti. Özgüven gelmiş ve araştırmacı ruhu ile bunu iyice öğrenmeye karar vermiş tüm beslenmesini değiştirmeye kabul etmişti. 2005 yılında Çhicago maratonuna hazırlık koşularıyla raw vegan beslenerek 9 aylık bir sürede yeniden 70 kiloya inmişti. Maratonuda koştu. Ardından Amerikadaki raw vegan ustalarını tanımış onlardan eğitimler almış onlarla çalışmış ve pişirmeyi bırakmış tüm lokantalarını satmış, kendine 2005 yılının 11. ayında yeni bir mutfak akademisi kurmuştur. Amerikada yıllarca eğitimler vererek bu mutfağı 2010 yılında Ülkemize taşımıştır.

Şimdi ise Şef Mutfak Akademisi Kartepede eşsiz bir deneyim sunuyor – mezunlarımız sadece raw vegan yemek yapma sanatında usta olmayacak, aynı zamanda mutfak sanatları dünyasında bir girişimci olma hayallerini gerçekleştirecek araç ve know-how’ı da edineceklerdir.

Son teknoloji mutfaklar ve endüstri öncüleriyle çok sayıda profesyonel ortaklıklar ile 5 yıldızlı eğitim deneyiminiz işte burada başlıyor!

Şef Mehmet Ak Mutfak Akademisi, Kocaelinin başkenti Kartepe Samanlı dağlarının eteklerinde yepyeni bir tesis sunmaktadır. 100 bin metrekarelik bir organik çiftliğin içinde 700m2 mutfak laboratuarı, chocolate laboratuvarı, kambucha laboratuvarı, üretim mutfağı, demo restoranı, sıcak, soğuk hazırlık mutfakları, öğrencilerin pratik becerilerine hakim olmalarını gerektiren her şeyi deneyimli şef eğitmenlerimizden öğrenmeleri sağlanmaktadır.

Kambucha mahzeni, bilgisayar odası ve ülkenin en büyük mutfak kütüphanesinde yiyecek, içecek ve çeşitli ilgili konular hakkında bilgiler edinebilirsiniz.