HAKKIMIZDA

Vegan Çiğ Mutfak Akademisi

Şef Mehmet Ak Kimdir

Mehmet Ak – Çevre, Sağlıklı Beslenme ve Doğal Güzellik Uzmanı

Şef Mehmet Ak Kocaeli’nin Kartepe bölgesinde doğmuş ve 7 yaşında annesine yardım etmek için mutfağa girmiş ve mutfak sanatını ilk olarak annesiyle keşfetmiştir. Şef Ak okuduğu okullarda başarılarına başarı katarak İzmit’in Meşhur Dönercisi Adem Babanında çekirdekten yetişen 3 yıllık bir talebesi olmuştur.  Askerden sonra Dünya mutfaklarını keşfetmek isteyen Şef Ak uluslar arası gemilerde aşçılık görevi yaparak uzun seyahatler yapmış çeşitli ülkelerin mutfaklarını öğrenme şansına sahip olmuştu. Daha sonrada 1982 yılında usa ya yerleşmiş orada kendi mesleği üzerinde eğitimler almıştır. Chicago hospitality, Food and Beverage instutisinin Gordon Blue felsefesiyle Dünya mutfakları eğitimini tamamlamıştır.

Bir arkadaşının  daveti üzerine katılmış olduğu bir etkinlikte vücut temizliği DETOX programı anlatılıyordu. Yıl 2004 ve Şef Ak değişime hazırdı ve o gece duyduğu her şeyi ilk defa duyuyordu. Hemen karar vererek  28 gün olan Bu programda DETOX yapacaktı.  Program boyunca Şef Ak 9 kilo vermiş bu çiğ beslenme mutfağından  çiğ mutfağa geçiş ne demekti nasıl olurdu hayatım boyunca öğrendiğim  mesleğimi kariyerim ya beni seven müşterilerim onlara ne diyecektim diye düşünürken Şef Ak Kaliforniya’nın yolun tutmuş en büyük üstatlardan ve okullardan bu çiğ beslenme eğitimini alacaktı.

İlk 3 haftalık  eğitimin, Living Lite Culinary Art İnstutisinden almış.  Ve orada Profesyonel şef olduğu için gereken kursları  bitirerek Şef eğitmen olarak sertifikalandırılmıştır. Daha sonra USA daki   Hipocrates Welness Center / Dr Brain Clemtin özel misafir şefi olarak conferanslara katılmış ve oradanda eğitimler almiş olan şef Ak Chigago’ya gelerek Raw Gourmets İnternatinonal Culinary art and Hospitality Academisi  adı altında kendi okulunu ve raw food  restoranını 2006 yılında açmıştır. Evet hayatı boyunca sağlıklı beslendiğini zanneden şef ak çiğ beslenmeyi keşfedince hiçbir şey bilmediğini anlamakta ve kendini eğitmek  ve bu yolda misyoner olmaya karalıydı.

The BodyMind Institutesinde başarılı olarak 5 yıl boyunca aşağıdaki sertıfıkalı programlara katılmıştır.

· David Wolfe’s Raw Nutrition Certification  

· BodyMind Beslenme Sertifikası 

·         Deepak Chopra – The Future of Wellbeing

·         Genesis – Eating Healthy Professional 

·         Genesis – A Taste of Genesis Nutrition

·         Self Hypnosis & Self Awareness Intensive

·         Life Skills for Kids Healthy Eating Education

·         Herbology 1with: Dr Terry Willard

·         Wellness Olympiad

Şimdi ise olağan üstü bir beslenme alışkanlığına sahip olmuş ve eğitimini de almıştı. Kendi hayatında bu kadar farkındalık yaratan bu değişim ve beslenmeyi felsefesiyle tüm dünyayla paylaşmayada kararlıydı.

2005 yılında 9 ay zaman zarfında Çiğ beslenmeyi keşfetme yolunda  inanarak ilerleyen ve eğitimler alan Şef Ak tam 55 kilo vermiş kendi ailesi ve arkadaşları buna inanamıyordu. Çok hafiflemiş ve sanki yeni bir insan olmuştu.

Şu anda Sertifikalı Çiğ beslenme Uzmanı, herbalist, süper foodist ve dilimizde söylediği gibi beslenme uzmanıdır. Şu anda zamanının büyük bir bölümünü Seyahet ederek geçiren Şef Ak dünyanın her bölgesinde talebelere Çiğ beslenme alanında eğitimler vermektedir. Mekan açmak isteyenlere danışmanlık yapmaktadır

Ayrıca Organik çiftçilik, vücut Elektriği, topraklanma ve Doğal pınar suyunun önemini de ciddiye almaktadır.  Çiğ beslenmeyi keşfet Kendini keşfet felsefesiyle inanarak ihtirasla eğitime önem veren şef Ak dünya çapında 6500 kadar  şefe sertifikalı şeflik eğitimi vermiştir. Şeflik eğitimleri için >>>

Kuruluş 1987

Şef Mehmet Ak Culinary Yolculuğu Bursa Mudanyada Başladı

14 Uzman Ekip

Dünyanın her yerinde Gururla çalıştığmız uzmanlaşmış ortaklarımız var

Globel Danışmanlık

Sağlıklı beslenme ve bu alanda eğitim vermek en iyi yaptığımız şeylerden biridir

Tarihimiz

Ekibimiz sizin başarınızdan güç alır. Her gün işinizi destekleyip başarılı olmanıza yardımcı olacağız.

Chicago da 1990 yılında ilk restoranını açan Şef Ak 3 yılda restoranlarını 4 e çıkartmıştır. Sahip olduğu restoranlar  Türk mutfağını en iyi şekilde temsil ederek 2002 ve 2003 yıllarında 8 milyon insanin katıldığı Dünyanın en büyük yemek içmek Festivali olan TASTE OF CHİCAGO festivallerinde iki yıl üst üste 65 Ulasal mutfaklar arasında birincilik ödülü almıştır. Akdeniz ve Osmanlı mutfağının sırlarını keşfeden Şef Ak çok başarılı bir şef ve iş adamı olarak ülkemizi temsil etmiş ancak yavaş yavaş sağlığını kaybetmeye başlamıştı. Vücut kitle indeksi obezite gösteriyor ve kilosu 70 kilodan 125 kiloya çıkmıştı. Değişik diyetler deneyen şef Ak kilolardan kurtulamıyor aksine yavaş yavaş vücudu büyüyordu. Kolesterolü sınıra gelmiş ve uyku sorunları başlamıştı.

Bizim sözümüz

Şef Mehmet Ak Mutfak Akademisinde de çekirdek program öğrencilere çiğ gıda el sanat arkasında ilkeleri kapsamlı eğitim sunmaktadır Çiğ Mutfağın, temelleri üzerinde duruluyor. Biz de yaşayan gıdalar, modern, yaratıcı yaklaşıma odaklanarak Gelişmiş Raw Mutfağı sizlere sunuyoruz. Bu programlar en üst düzeyde çiğ  mutfağı yürütmek ve yenilik sağlayarak, öğrencilerin öğrenilen teknikleri üzerine inşa şekilde yapılandırılmıştır. Profesyonel stil tekniklerini kullanırken Bizim eğitim programları, eğlenceli olacak düzeyde çiğ gıdaların mutfak sanatı ile ilgilenen kişiler için profosyenelce tasarlanmıştır. Biz interaktif mutfak derslerin içine dünyanın her yerinden öğrenci kabul ediyoruz ve her yere gidiyoruz. Kapsamlı, olarak sağlıklı yaşam vegan çiğ beslenme mutfak talimatı ile yapılandırılmış ve klasik yapı taşlarınıda kullanmaktayız.

AKADEMİ HAKKINDA

Biz çiğ ve canlı gıda hazırlama sanatı eğitim için artan talebe yanıt olarak oluşturulan bir kuruluşuz. Bizim misyonumuz, sağlıklı, estetik,  taze ve lezzetli yemekleri elde etmek için bütün, organik, işlenmemiş bitki bazlı gıdaların kullanarak Dünya mutfaklarından örnekler sunuyoruz.

Bizim sınıflarımız samimi ve kişiselleştirilmiş öğretimi amaçlayarak tamamen vegan çiğ mutfak tekniği ile yaşayan canlı yiyeceklerin  mutfağı, olarak  özel tasarlanmıştır. Bizim kültürümüzde, işletme ve tesis her yönüyle misafirimize en iyi deneyimi kazandırmakı için misyonumuzu paylaşmak için geliştirilmiştir. Bizim öğretim üyelerimiz  ve gönüllüreimiz  mutfak ve eğitim teknikleri konusunda eğitim ve sürekli kendi yaratıcılıklarını ve bilgileriyle övünürler.